В Україні почалася друга хвиля звільнень, і до кінця 2009 року, по різнихпрогнозах, кількість безробітних збільшиться від 2 до 5 млн. чоловік. Фахівціцентрів зайнятості підкреслюють, що працівник, що звільняється, повиненпоклопотатися про коректність проведення всіх процедур. Лише в такому разіможна розраховувати на максимальну підтримку від держави.
В разі звільнення фахівці радять враховувати декілька ключових моментів:
1. Згідно Кодексу законів про працю України (КЗпП), працедавець зобов'язаний повідомити працівникапро звільнення за два місяці. Це робиться для того, щоб працівник міг підшукатисобі нове місце роботи.
2. Якщо трудовий договір розривається у зв'язку із скороченням чисельностіперсоналу, не погоджуйтеся на звільнення "за власним бажанням" або зазгодою сторін", як би не наполягав начальник. Краще добитися статусу"скороченого". В такому разі, окрім виплати повної заробітної платиза відпрацьований час і компенсації за невикористану відпустку, підприємствотакож зобов'язане видати вихідну допомогу в розмірі не менше одногосередньомісячного заробітку.
3. Поки не ознайомитеся з наказом про своє звільнення, продовжуйте ходитина роботу, дотримуючись трудового розпорядку і дисципліни. У іншому випадку Вамможуть пред'явити звинувачення в прогулах і звільнити за це.
4. Повний розрахунок із співробітником, згідно ст.116 КЗпП України, повинен відбутися в день йогозвільнення. Відсутність грошей на розрахунковому рахунку фірми не вважаєтьсяповажною причиною для затримки виплат.
5. Якщо остаточний розрахунок затримується, можете сміливо подавати нафірму до суду, і тоді, згідно ст.117 КЗпП України, працедавець буде зобов'язаний сплатити працівникові"по скороченню" весь час затримки у розмірі його середньоденного заробітку.
6. При неможливості самостійно вирішити питання свого працевлаштування, Визавжди можете звернутися в центр зайнятості і отримати всі соціальні послуги,передбачені чинним законодавством.
При цьому Ви також зможете отримати мінімальний розмір допомоги побезробіттю. На сьогоднішній день для застрахованих осіб він складає 500 грн.,для незастрахованих - 360 грн. Крім того, розмір допомоги залежить відстрахового стажу працівника, тривалості його перебування в статусібезробітного, розміру нарахованої зарплати на останньому місці роботи.
|