Якісні продукти - де гарант?
Більшість споживачів продовжують перебувати в упевненості, що продукти, виставлені на продаж в магазинах і на ринках, перевірені, а значить якісні і безпечні. І найсумніше, що може чекати середньостатистичного споживача, - це випадкова покупка продукту з минулим терміном придатності через неувагу. І якщо з тих пір ситуація і змінилася, то лише в гіршу сторону.
У нинішньому році Держкомітету України по питаннях технічного регулювання іспоживчої політики (Держспоживстандарт) не виділили засобів на проведення лабораторнихдосліджень якості продуктів. На ділі це означає, що управління зможе теперперевіряти продукцію лише органолептичним методом - тобто бракувати товар повигляду, запаху і терміну придатності, просвітив споживачів начальник головногокиївського міського управління Держспоживстандарту по захисту має рацію ОлегДунаєвський. А ось дійсний склад продуктів, співвідношення в них інгредієнтів,наявність або відсутність шкідливих харчових добавок, безпека для здоров'язалишиться для них загадкою.
Кому потрібна перевірка якості?
У Всеукраїнській екологічній лізі відсутність фінансування назвали"поганою новиною". І нагадали про свою ініціативу частинуфінансування лабораторій перекласти на виробників. Проте, судячи з усього, дореалізації такої пропозиції справа дійде не скоро.
Поки сертифікація була обов'язковою, ініціаторами перевірок дійсновиступали виробники, розповідає прес-секретар "Укрметртестстандарта"Роксолана Цирук. Проте сьогодні, коли сертифікація стала добровільною,замовниками "Укрметртестстандарта" виступають лише експортери, аджеза кордоном дуже строгі вимоги по безпеці і якості продукції. Виробники жпродуктів, що поступають на вітчизняний ринок, в їх перевірці не зацікавлені.
За словами першого заступника голови Всеукраїнської екологічної ліги ТетяниТімочко, на рівні держави за якість продукції несе відповідальність Державнасанітарна служба і державний санітарний лікар. "У плановому порядкупродукція в Україні перевіряється. Але деякі моменти - наприклад, все, щостосується маркіровки продукції - дуже заплутані. Задіяні структури непідпорядковані один одному і знаходяться в різних інстанціях, унаслідок чогодержконтроль за якістю продукції - особливо продуктів харчування і косметичнихзасобів - неефективний", - стверджує експерт.
Порятунок потопаючих...
Час від часу з'являється інформація, сенс якої можна виразити лаконічно:корисних продуктів харчування вже практично не залишилося. Споживаючинайзвичайніші продукти, середньостатистичний споживач за рік з'їдає 3 кг хімічних речовин.Фарбники, емульгатори, ущільнювачі, загусники, желеобразователи, консерванти,розпушувачі, підсилювачі смаку і запаху присутні скрізь і завжди - абипереконатися в цьому, досить уважний прочитати етикетку. Проте, говорятьексперти, беззастережно довіряти українській етикетці не стоїть.
"Вміст і інгредієнти продукції дійсно мають бути винесений наупаковку. Проте в даний час механізми реального контролю за дотриманням цихвимог і за об'єктивність і достовірність наданої інформації відсутні", -відзначила Тімочко.
Стара приказка про порятунок потопаючих в Україні застосовна до самихрізних сфер життя. Не став виключенням і споживчий ринок: фахівці запевняють,що кожен споживач може замовити перевірку якості будь-якого продуктусамостійно. Правда, вартість більшості тестів влетить "в копієчку" -наприклад, проведення тесту на вміст ГМО коштує 580 грн.
Перевірки на прилавках
У "Укрметртестстандарте" періодично йдуть споживачам назустріч -проводять перевірку якості продукції самостійно, а потім обнародуютьрезультати. "Ми хочемо показати людям, що вони насправді купують вмагазинах. Подібні дослідження і оголошення результатів треба було б проводитикожного місяця, але оскільки дослідження не фінансуються з боку, у нас немаєможливості проводити їх частіше, ніж раз на квартал. З боку"Укрметртестстандарта" це чистої води альтруїзм", - говоритьЦирук.
Нагадаємо, що дослідження, проведене влітку минулого року, показало, щобагато виробників, незалежно від регалій і вартості продукції, не лише недотримують нормативних вимог, але і не вважають потрібними вказувати"непривабливі компоненты" своїх продуктів на упаковці. При цьому цінина не найякіснішу продукцію виявляються на рівні європейських.
Недавнє тестування основних груп продуктів для дітей, проведененауково-дослідним центром незалежних споживчих експертиз і Всеукраїнськоюгромадською організацією "Якість життя" в лабораторіях"Укрметртестстандарта", виявило, що ряд продуктів шкідливі для здоров'яне лише дітей, але і дорослих.
Порушення - це наша система
Ще 10-15 років тому в нашій країні не було настільки масивної агресіїхарчових продуктів, але за цей короткий проміжок часу багато що змінилося.Барвисті упаковки заполонили прилавки і рекламні простори. При цьомурозібратися у величезному морі харчових продуктів деколи важко навіть фахівцям,адже велика кількість реклами зовсім не відображає дійсних споживчих якостейпродуктів.
За даними Дунаєвського, в другому півріччі 2008 років київське управлінняДержспоживстандарту за низьку якість продукції оштрафувало торгівельні мережіна суму в 10 млн. грн., з них штрафи за продовольчі товари склали близько 3млн. грн.
Про те, що порушення на споживчому ринку носять системний характер, вчерговий раз заявили і в Головному управлінні по захисту прав споживачів КМДА.Впродовж 9 місяців 2008 років управлінням було проведено 2772 плановихперевірки по заявах і скаргах споживачів. У кожного перевіреного суб'єктагосподарювання в середньому було виявлено по три з половиною порушення.
"Через відсутність жорсткої системи маркіровки і системи контролюскладається враження, що держава не зацікавлена вирішувати проблеми в ційсфері. Узяти хоч би постанову Кабміну № 985 від 01.08.2007 про маркіровкупродукції, що містить ГМО, - воно так і не набрало чинності. А все із-заінтересів лобістів комерційних структур, представлених в органах державноївлади", - говорить Тімочко. Експерт констатує, що ланцюг замкнувся:комерційним структурам невигідно що-небудь робити в цій сфері, а держава простоне виконує свої функції.
|
Категорія: Цікаві статті | Додав: mykolaiv (10.12.2009)
|
Переглядів: 862
|
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі. [ Реєстрація | Вхід ]
|